Skończyłaś właśnie studia, czy też szkolenie i świat przed Tobą stoi otworem. I to jest ten moment, kiedy zaczynasz się zastanawiać co dalej. Co zrobić? Jak zacząć? Od czego zacząć? Tak naprawdę rozwiązania są dwa, a może i trzy, ale o tym ostatnim na samym końcu.

Pierwszym z rozwiązań jest zatrudnienie się u kogoś. Mimo, że sama pracuję “u siebie” od bardzo długiego czasu, zawsze uważam, że nabranie praktyki u kogoś jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli zupełnie nie masz doświadczenia w pracy projektowej. 

Praca u kogoś pozwoli Ci oswoić się z procesem pracy nad projektem. Zobaczysz na czym polega praca z klientem, prowadzenie swojej firmy. Nie zawsze to co zobaczysz u kogoś w biurze, będzie najlepszym sposobem pracy. Nawet jeśli świetnie się sprawdza, w twoim wypadku może sprawdzić się coś innego. Ale zawsze dobrze jest sprawdzić i zobaczysz jak to wygląda u kogoś. 

Praca dla kogoś jest także świetnym sposobem, aby przekonać się, czy praca i prowadzenie swojej firmy jest dla Ciebie odpowiednia. 

Nie bój się także zmieniać pracodawcy. Ponieważ tylko wtedy możesz zobaczyć i doświadczyć pracy nad różnego rodzajami projektów (świetne doświadczenie aby sprawdzić jaki styl i rodzaj projektów Cię interesuje). Praca dla różnych firm pozwoli Ci także sprawdzić różny rodzaj radzenia sobie z problemami czy różnym stylem wyceniania projektów.  Zobaczysz także różnych klientów i ich sposób współpracy z projektantami. 

Praca dla kogoś na początku to także mniej stresu dla Ciebie. Brak doświadczenia to brak pewności siebie i większa szansa o pomyłkę. Pracując u kogoś nie będziesz odpowiedzialny za wszystkie błędy w projekcie. W szkole z pewnością nauczyłeś się wielu ważnych rzeczy, jednak żadna szkoła nie nauczy Cię prawdziwej pracy nad projektem. Tego doświadczasz podczas prawdziwej pracy nad projektem.  Praca u kogoś pomoże Ci także w większym stopniu skupić się na pracy projektowej, ponieważ nie musisz przejmować się biurokracją i rzeczami, które są niezbędne do prowadzenia swojej firmy a nie mają nic wspólnego z projektowaniem wnętrz

Duża firma

Jest swoje pierwsze kroki będziesz stawiać w dużym biurze projektowym, zaczniesz od roli asystenta. To świetna pozycja, aby zacząć i nauczyć się tego, czego nie mogłeś nauczyć się w szkole.

Zatrudnienie się w dużej firmie jest także łatwiejsze, ponieważ mniejsze firmy bardzo często nie mają środków finansowych, aby zatrudnić kogoś bez doświadczenia. 

Jak zatrudnić się u kogoś?

To, że brak Ci doświadczenia to już wiemy, ale musisz siebie jakoś sprzedać. Z pewnością, jedną z zalet będzie znajomość jakiegoś programu komputerowego oraz chęć i gotowość pracy, prawda? Przygotuj swoje CV. Nie przesadzaj z kreatywnością. Skup się na swoich mocnych stronach i wymień je w swoim CV. Resztę załatwisz podczas spotkania. Zamiast wymyślnej grafiki i pisania wielu stron życiorysu skup się na sprawdzeniu błędów i literówek. Nie zamieszczaj linków do portfolio, rekomendacji, ani nie dodawaj dysków ze swoim portfolio. O ile wyraźnie nie napisano o tym w ogłoszeniu. Portfolio możesz wydrukować jako album, który zawsze możesz zabrać ze sobą na spotkania. Ale nie oszukujmy się: tak naprawdę, nikt nie ma czasu na przeglądanie każdego pliku każdego kandydata, który zgłosił się do pracy. Pamiętaj, że kandydujesz na stanowisko asystenta i na tym etapie samodzielnie raczej nie będziesz wymyślać żadnych projektów, więc Twoja kreatywność i portfolio nie są tutaj najważniejsze.

Zakładasz swoją firmę

To jest drugie rozwiązanie. Uwielbiam prowadzić swoją własną firmę. Daje mi to satysfakcję i wolność. Jednak jeśli do tej pory nie prowadziłaś swojej własnej firmy musisz przygotować się na cały ogrom spraw, którymi musisz się zająć, a o których możliwe, że nie masz pojęcia. Założenie własnej firmy to jest najmniej skomplikowana sprawa. Mówię tutaj o marketingu, szukaniu klienta, organizacji pracy nad projektem i odpowiedzialności za wszystkie błędy jaki popełnisz. 

Musisz także pamiętać, że im więcej projektów będziesz miała, tym więcej pomocy będziesz potrzebować.

Zanim pojawi się pierwszy klient

Zanim podpiszesz umowę z klientem musisz założyć działalność. Są także inne rozwiązania, ale tutaj skupmy się na własnej firmie. W zależności od kraju, a nawet rejonu w kraju mogą być potrzebne dodatkowe licencje na prowadzenie działalności projektowej. Tutaj musisz zorientować się w przepisach kraju/stanu w jakim mieszkasz. 

Kolejny krok to ubezpiecznie zawodowe, strona internetowa, hosting, telefon, adres email, nazwa firmy… biznes plan, plan marketingowy, social media, wzory umów z klientem.

O tym wszystkim dowiesz się na mojej stronie internetowej i kursach

Ostatnie rozwiązanie

Po skończeniu szkoły dochodzisz do wniosku, że projektowanie to zupełnie to, czego się spodziewałaś i zajmujesz się księgowością 😉

Niby żart, ale znam 3 osoby, które doszły do takiego wniosku. Oczywiście nie życzę Ci tego, o ile naprawdę nie marzysz o księgowości.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>

BEZPŁATNA APLIKACJA: Zobacz jak mogę Ci pomóc i uzyskaj bezpłatny dostęp do wiedzy