Jeśli chcesz zostać projektantem wnętrz, ważne jest, aby wiedzieć, na czym polega ścieżka kariery i jak zacząć swoją karierę w tym zawodzie.

Odnoszący sukcesy dekorator robi znacznie więcej niż wybieranie ładnych tkanin i przestawianie mebli. 

Typowy dzień pracy projektanta może polegać na rysowaniu planów i schematów, zamawianiu towarów i umawianie dostaw, jeżdżenie na budowę i dogadywanie wszystkiego z elektrykiem czy hydraulikiem, nanoszenie poprawek wg wskazówek klienta, o zajmowaniu się marketingiem nie wspominając.

Pytanie jednak, jak dojść do tego momentu kariery? Jest kilka kluczowych punktów, które mogą pomóc ci zrozumieć, jak zostać dekoratorem i czego potrzeba, aby odnieść sukces. Jednak dobrzy projektanci wiedzą, że dekorowanie to wspaniała podróż i trwająca całe życie pogoń za wiedzą!

Czy będziesz dobrym dekoratorem lub projektantem?

Jeśli uważasz, że masz trochę zmysłu artystycznego, ale niewielkie doświadczenie, możesz się zastanawiać, czy istnieje sposób, aby potwierdzić, czy będziesz dobrym dekoratorem wnętrz. Wspaniałą wiadomością jest to, że jest! Wystarczy zadać sobie kilka pytań:

  1. Kiedy wchodzisz do domu, wyobrażasz sobie, co poprawiłoby przestrzeń?
  2. Czy masz dobre oko do kolorów?
  3. Lubisz pracować z ludźmi?
  4. Czy użądziłeś swój dom lub miałeś inne praktyczne doświadczenie? Czy ci się podobało?

Wykształcenie i stopnie naukowe

Technicznie rzecz biorąc, nie trzeba mieć dyplomu, aby zostać dekoratorem wnętrz. Jednak wiedza nigdy nikomu nie zaszkodziła. Ponadto klienci i firmy są zwykle bardziej otwarte na zatrudnianie kogoś, kto poświęcił czas na uzyskanie dyplomu.

Talent artystyczny

Wiele osób zastanawia się, czy do bycia dekoratorem potrzebny jest talent artystyczny. Ponownie, nie jest to konieczne, ale na pewno nie boli. Wielu klientów nie radzi sobie dobrze z wizualizacją końcowego rezultatu. Ważne jest, aby móc pokazać klientom potencjalny plan piętra lub kolory pomieszczenia w trzech wymiarach — na rysunku lub na komputerze — przed rozpoczęciem właściwej pracy.

Umiejętności obsługi komputera i specjalnych programów służących do projektowania są niemal niezbędne, tak jak w prawie każdej dziedzinie w dzisiejszych czasach.

Rodzaje miejsc pracy

Istnieje wiele możliwości kariery w dziedzinie projektowania. Większość dekoratorów to projektanci pomieszczeń mieszkalnych, ale wielu pracuje w branży komercyjnej, takiej jak hotelarstwo czy gastronomicznej. Jeśli chcesz specjalizować się w tych branżach, może być wymagane dodatkowe wykształcenie lub doświadczenie.

Jednak dziedzina dekorowania wykracza poza bycie projektantem. Wielu dekoratorów wchodzi do branży detalicznej lub pracuje w sprzedaży. Sklepy meblowe, sklepy z artykułami domowymi, sklepy z tkaninami, oraz centra zaopatrzenia domu to tylko kilka przykładów branż, w których często zatrudnia się dekoratorów.

Jak zacząć?

Największym pytaniem, jakie możesz mieć, jest od czego zacząć. Najlepszą radą jest zacząć powoli i uzbroić się w cierpliwość. Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci w rozpoczęciu pracy w dziedzinie dekorowania i otworzyć przed Tobą możliwości. Zawsze pamiętaj, że Ty i Twoja praca jesteście najlepszymi narzędziem reklamy.

Zacznij od tego, kogo znasz i gdzie jesteś

Nawiąż kontakt ze znajomymi, krewnymi, sąsiadami, organizacjami, stowarzyszeniami sąsiedzkimi, kościołem lub innymi lokalnymi firmami i organizacjami. Lokalne targi mogą być wspaniałym sposobem na poznanie ludzi z branży. Poczta pantoflowa to ogromne narzędzie w życiu dekoratora.

Wyjdź i poznaj lokalnych dostawców

Obejmuje to producentów mebli, okładzin ściennych, płytek, podłóg, tkanin itp. Nie zapomnij o wykonawcach i podwykonawcach, którzy budują lub wykonują prace malarskie, murarskie, elektryczne, hydrauliczne itp.

Zdobądź dużo praktyki, nawet jeśli na początku nic na tym nie zarobisz lub niewiele zarobisz

Detaliczne sklepy z artykułami domowymi to świetne miejsca na codzienną pracę, dopóki nie zbudujesz swojej klienteli, ale nie dyskontuj zwykłych pracowników. Możesz dowiedzieć się więcej i poznać więcej potencjalnych klientów, pracując dla wykonawców remontów, niż siedząc w domu i czekając na klienta.

Portfolio jest koniecznością

Wizytówka jest świetna; strona internetowa to ogromny bonus. Ale jedną rzeczą, której absolutnie potrzebujesz, jest portfolio. Jeśli nie masz dużego doświadczenia, zacznij od własnego domu lub domów rodziny. Większość ludzi chętnie odłoży trochę pieniędzy na zaopatrzenie, jeśli zechcesz przerobić pokój za darmo.

Bądź na bieżąco z trendami wnętrzarskimi

Ta branża ciągle się zmienia i musisz wiedzieć, co się dzieje na rynku. Jeśli lubisz dekorowanie, będzie to dla Ciebie łatwe i przyjemne. Śledź trendy kolorystyczne, czytaj magazyny branżowe i bierz udział w targach i pokazach. W końcu nauka nigdy się nie kończy!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>

Ty skup się na projektowaniu { MY ZAJMIEMY SIĘ RESZTĄ }