Od wielu lat można zauważyć wyraźny trend przenoszenia usług (jakichkolwiek) do Internetu. Dlaczego zatem nie zainteresować się tym tematem w wypadku projektowania wnętrz?

Projektant, który zajmuje się projektowaniem wnętrz przez Internet bazuje na informacjach jakie otrzymał od klienta. Projektant, nie jedzie do mieszkania czy domu, który projektuje. Nie jeździ z klientem na zakupy, nie dekoruje wnętrza, ani nie pilnuje ekipy remontowej. 

Dla projektantów, którzy nie zajmują się tego typu usługami, zawsze gdzieś w głowie siedzi obawa, że brak fizycznego kontaktu z klientem spowoduje więcej problemów niż korzyści. Że to nie do końca projektowanie wnętrz, bo jako tak, nie pilnować wszystkiego osobiście? Pozwolić, aby to klient sam zajął się częścią obowiązków? Ale bądźmy szczerzy. Która część pracy nad projektem pochłania najwięcej czasu i jest najbardziej stresująca? Właśnie jeżdżenie na budowę i zakupy, negocjowanie z podwykonawcami, zamawianie towarów, rozpakowywanie i urządzanie wszystkiego. Samo zaprojektowanie wnętrza zajmuje najmniej czasu. Zdecydowanie więcej czasu zajmuje realizacja i może ona potrwać nawet rok i dłużej. Zazwyczaj cena wykonania projektu nie zwiększa się wraz z wydłużeniem czasu jego realizacji. 

Oczywiście w większości wypadków cena wykonania e-projektu jest znacznie niższa niż wykonania tradycyjnego projektu. Jednak i czas wykonania projektu, jak i ilość obowiązków jakie do Ciebie należą jest znacznie mniejsza. W tym samym czasie możesz wykonać znacznie więcej e-projektów niż projektów tradycyjnych. Ponadto koszt realizacji takiego projektu jest niższy. W wypadku projektu stworzonego w 100% przez internet mówimy jedynie o kosztach dostępu do Internetu. Jeśli chcesz zaoferować profesjonalne usługi e-projektowania doliczyć do tego należałoby koszty domeny i hostingu swojej strony internetowej oraz narzędzia wspomagające zdalną współpracę przez internet. Roczny koszt takich narzędzi zazwyczaj jest niższy niż tygodniowy koszt benzyny, którą spali Twój samochód gdy jeździsz na budowę i zakupy z klientem.

Kolejną ogromną zaletą jest możliwość pracy z każdego miejsca na świecie i projektowanie dla klientów z całego świata. W tym wypadku ograniczeniem może być jedynie bariera językowa. Nie musisz stresować się brakiem klientów w Twoim mieście i okolicach. Mieszkając w Zakopanem możesz projektować dla klienta w Londynie, lub zwiedzając Papete projektować dla klienta w NYC – witaj w moim świecie 🙂

Jak wygląda proces pracy nad e-projektem?

W tej chwili wielu projektantów zamieszcza informację, że także projektują wnętrza przez Internet. Mamy jednak XXI wiek i warto zainteresować się narzędziami i aplikacjami, które usprawnią naszą pracę nad projektem, a jednocześnie pokażą klientowi, że nasze usługi są profesjonalne. Unikniemy także wtedy niekończącej się wymiany maili i telefonów, zazwyczaj o porach, kiedy chcielibyśmy odpocząć od pracy. Jeśli chcesz przygotować taki proces projektowania zapraszam na kurs e-projektowanie dostępny na mojej stronie internetowej.

Nie mniej wykonanie e-projektu można podzielić na zastępujące kroki:

  • 1 krok: Poznanie potrzeb klienta 
  • 2 krok: Ustalenie ceny projektu
  • 3 krok: Faktura i dokonanie opłaty za projekt / depozyt
  • 4 krok: Oczekiwanie na plany od klienta wraz ze zdjęciami (osobiście wykorzystuję do tego bezpłatną aplikację, którą mogą pobrać klienci)
  • 5 krok: Przygotowanie wstępnych koncepcji
  • 6 krok: Video spotkanie z klientem i omówienie szczegółów
  • 7 krok: Przygotowanie ostatecznej wersji projektu
  • 8 krok: Ostateczne spotkanie i możliwość wprowadzenia ostatnich zmian do projektu
  • 9 krok: Wprowadzenie ostatnich zmian do projektu + opłata reszty faktury
  • 10 krok: Dostępność przez X czasu po zamknięciu projektu w wypadku dodatkowych pytań

Jak wycenić e-projekt?

Zazwyczaj w wypadku e-projektów ustala się stała stawkę za pomieszczenie, a nie metr kwadratowy czy też procent od realizacji. Ile powinna wynosić cena? To już powinno zostać dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb, budżetu i plantów rozwoju. Nie ma jednej idealnej stawki. W Polsce ten temat nadal raczkuje, jednak za granicą możesz spotkać się z cenami zaczynającymi się od $100 do $10000 za pomieszczenie. Zastanów się na ile wyceniasz swój czas i jaka stawka byłaby satysfakcjonująca dla Ciebie. Tak aby Twoje zarobki dawały Ci satysfakcję z pracy, a nie stres i wieczne szukanie klienta. 

Jeśli wiesz co chcesz projektować i za ile, póżniej spokojnie dopasujesz do tego działania marketingowe i znajdziesz klienta na tego typu usługi.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>

BEZPŁATNA APLIKACJA: Zobacz jak mogę Ci pomóc i uzyskaj bezpłatny dostęp do wiedzy